top of page

29 Nis Cmt

|

TSMD

Yaratıcılık ve Yaratıcı Düşünce Teknikleri

29 - 30 Nisan 2023

Yaratıcılık ve Yaratıcı Düşünce Teknikleri
Yaratıcılık ve Yaratıcı Düşünce Teknikleri

Saat ve Yer

29 Nis 2023 10:30 – 14:30

TSMD, Eskişehir Yolu 7. Km No:164 Kentpark AVM Arka Cephesi, PK:, Mustafa Kemal, 06520 Çankaya/Ankara, Türkiye

Etkinlik Hakkında

Yaratıcılığa veya yaratıcı düşünce yapısına sonradan sahip olunabilir mi? Bu seminer; Yaratıcı kişi olmaya giden yolda ihtiyacımız olan teknikler ve kişiye özel yaratıcılık deneyimleri için düzenlenmiş interaktif ve egzersizlerle zenginleştirilerek tasarlanmıştır.

DÜZENLEYEN KURUM

TSMD Akademi

EĞİTMEN

Berna Dalaman

EĞİTMEN HAKKINDA

Z. Berna DalamanEndüstri Ürünleri Tasarımcısı, Tasarım Fikirleri Kurucusu, Mentör, Öğretim Görevlisi1993 Yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım bölümünden mezun oldu. 2010 yılında kurduğu firması, Tasarım Fikirleri ile “Tasarım Yönetimi” konusunda uzmanlaştı ve devlet destekli tasarım projeleri gerçekleştirdi. TC Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin programı olan “Design Turkey” Endüstriyel Tasarım Ödüllerinin kurucusu ve İcra kurulu üyesi görevini yürüttü.Ankara Kalkınma ajansının desteklediği Sağlık Teknolojileri Endüstriyel Tasarım Koordinasyon Merkezi projesini, Proje Lideri olarak gerçekleştirmesinin ardından, proje çıktısı olarak 2012 yılında OSTİM Endüstriyel Tasarım Merkezini kurdu.Kayseri Endüstriyel Tasarım Merkezi, Ankara Kalkınma ajansı, Oran Kalkınma Ajansı, İvedik Organize Sanayi Bölgesi, Ostim Sanayi Bölgesi,Sincan Organize sanayi Bölgesi, Uludağ İş Adamları Birliği, FNSS MilDesign , Çilek Mobilya, Tofaş Akademi, Uludağ Otomotiv İhracatçıları Birliği kuruluşlarında tasarım danışmanlık hizmetleri ve eğitimler verdi. Çeşitli tasarım yarışmalarında jüri üyeliği yapmış, eğitim seminerleri gerçekleştirmiştir. Basılı yayınları, haber röportaj ve TV programları bulunmakta.2012 yılı itibarı ile Atılım Üniversitesi Endüstriyel Tasarım bölümü, Anadolu Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü ve Eskişehir Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde öğretim görevlisi olarak eğitim kariyerini sürdürmüştür. 2020 senesinden itibaren Ostim Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünde öğretim görevlisi olarak eğitmenlik hayatına devam etmektedir.Smart Mentor programını tamamlamış ve “Mentor” sertifikası sahibidir. Katma değerli ürün tasarım ve üretimi yapmakta, tescil ve patentli ürünlerin tasarımcısı olarak belgelemelerde yer almaktadır.www.tasarimfikirleri.com

EĞİTİMİN TÜRÜ

Yüz Yüze Eğitim

TARİH / SAAT

29 - 30 Nisan 2023 / 09:30 – 13:30

EĞİTİMİN SÜRESİ

2 Gün / 8 Saat (4+4)

1. Gün: 4 saat

2. Gün: 4 saat

Çalışma ve mola süreleri akışta serbest olarak belirlenecektir

EĞİTİMİN AMACI

Yaratıcılık süreci, tüm duyusal ve düşünsel etkinliklerde, her türlü çalışma ve uğraşın içerisinde vardır. Yaratıcılık yalnız sanatsal süreçlerde ya da sanat eğitimi ve öğretimine ilişkin etkinliklerde rol oynayan bir yeti olmayıp, insan yaşamının ve insanlığın gelişiminin tüm yönlerinde yer alan temel bir yetenektir. İnsan tarafından tamamlanmış her işte yaratıcılık temel öğe olarak bulunmaktadır.

Uygarlığın yolu yaratıcılığın taşları ile örülüdür. Kurumlar hayatta kalmak için inovasyona ve çağa uyum sağlamaya ihtiyaç duyarlar. Yaratıcılık da bu iki gereksinimi serbest bırakarak yeni fikirlerin üremesini sağlar. Liderler dünyayı değiştirmek için her zaman yaratıcı fikirler kullanmışlardır.

Kurumların rekabet edebilmesi için yeni fikirlere ihtiyaç vardır, bu da kurum içinde yaratıcı insanların bulunmasını gerektirir. Dünya genelinde yaratıcı endüstrilerin tırmanışta olması, “yaratıcı insanların ya da yaratıcı düşünce gücüne sahip olanların” iş hayatı içinde aranır hale gelmesine sebep olmuştur. Bu insanlar, zor durumlar karşısında problem çözme yeteneklerini yaratıcı bir biçimde gerçekliğe dönüştürme becerisine sahiptirler. Katılımcıların madenlerindeki, yaratıcılık cevherlerini bulmak amaçlanmıştır.

EĞİTİMİN İÇERİĞİ

İnteraktif anlatım, katılımcıların katılımı ile yüksek verimli akış, egzersiz ve deneyimlerle kendi yaratıcılığını keşfetme

EĞİTİMİN SONUNDA KAZANILACAK YETENEKLER

Yaratıcılık veya yaratıcı düşünce farklığını anlama, bu yetiyi edinme, iş ve özel yaşama yansıtmayı başarma, toplumda farklılaşarak bulunulan konumu değiştirme, farklı bakış açısı geliştirme, sorun-çözüm yöntemlerini özgünleştirme. Bireye ait kişisel özellikleri bugüne kadar denenmemiş yeni algı ve yorumlar ile hissedilir bir dönüşüm edinme

KATILIMCILARIN SAĞLAYACAĞI MATERYALLER 

Kalem

EĞİTİMCİNİN SAĞLAYACAĞI MATERYALLER

Yaratıcılık düzey testi, Yaratıcılık deneyim pratiği için gerekli olan malzeme

KİMLER KATILABİLİR

İş ve özel yaşamında farklı olmayı, fark yaratmayı isteyen her yetişkin birey içindir

KONTENJAN

20 Kişi

Eğitime en az 15 kişi, en fazla 20 kişi alınmaktadır.

Başvuru sayısının minimum kontenjandan az olması halinde eğitim gerçekleştirilmeyecektir. Bu durumda başvuru sahipleri bilgilendirilecektir.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page