top of page

12 May Cum

|

TSMD

Ağzının Tadını Keşfet

12 Mayıs 2023

Ağzının Tadını Keşfet
Ağzının Tadını Keşfet

Saat ve Yer

12 May 2023 19:30 – 21:30

TSMD, Eskişehir Yolu 7. Km No:164 Kentpark AVM Arka Cephesi, PK:, Mustafa Kemal, 06520 Çankaya/Ankara, Türkiye

Etkinlik Hakkında

Nasıl gurme olunur? Kim gurmedir, kim değildir? Bu bir beceri mi, meslek mi?  Gurmenin kartviziti olur mu?

Çevre lezzet algısını etkiler mi? Peki zaman etkiler mi? Kiminle, nerede ne zaman ne yediğim mi önemli yoksa sevdiğim yemeği her yediğimde aynı hazzı alır mıyım?

Annem karnıyarığı gerçekten karımdan daha güzel mi yapıyor? Çocukluğumdaki domatesler yok artık. Bazılarımızın eli mi daha lezzetli?

Neden kahveyi bazıları sütlü veya şekerli içer, bazıları da sade tercih eder? Alışkanlık mı, ağız yapısı mı?

Neden çocukken nefret ettiğim patlıcan yemeklerini şimdi çok seviyorum? Kim sevmez çikolata, kızarmış ekmek, mangal, karamel kokularını?

Uçakta lüks mevki niye ön taraftadır?Her kişi doğuştan hassas bir tat duyusu ile doğar. Bu duyu zaman içinde değişir, kişiselleşir ve değişmeye devam eder. Bu nedenle lezzet kişiseldir, anlıktır.

DÜZENLEYEN KURUM TSMD Akademi

EĞİTMEN Oğul Türkkan

EĞİTMEN HAKKINDA Oğul Türkkan1967 yılında Fransa Grenoble’da doğan Oğul Türkkan, Ankara’da Lycée Charles de Gaule’den mezun olduktan sonra, öğrenimine Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde devam etti. Üniversiteden hızlıca mezun olmayı aklına koyan Oğul Türkkan, bölümünü başarı ile bitirdi. Mezun olduktan sonra, Fransız kökenli “Ciments Français” şirketine bağlı Çimtek A.Ş.’de mühendis, ardından da Pazarlama Müdürü olarak çalıştı. Aynı dönemde, Hacettepe Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde İşletme konusunda master eğitimini (MS) tamamladı.Hayatında, hep keyif aldığı şeylerin peşinden koşmayı isteyen Oğul Türkkan, askerlik dönemi sonrasında radikal bir karar alıp, mühendisliği bıraktı. 1996 yılında en büyük tutkusu olan yeme & içme işine odaklandı. 1997 yılında Türkiye’nin ilk uzmanlaşmış içki ve tütün mağazası Keyifshop’u ve ardından online şarap satış mağazasını kurdu. 2010 yılına kadar faaliyetine devam eden Keyifshop, şaraba, kahveye, viskiye, cigar’a, gastronomiye kısacası yeme ve içme dünyasına merakı olan birçok kişinin uğrak noktası oldu.Oğul Türkkan, bütün bu dönem boyunca, bira, şarap ve damıtık içecek alanında kendini geliştirmek adına birçok seyahate ve eğitime katıldı. İngiltere’de “Wine and Spirit Education Trust” Advanced Course, Londra’da “Beer Academy” Advanced Course, ardından da Fransa’da “Le Cordon Bleu” ve Reims Üniversitesi’nin Lezzet, Gastronomi ve Masa Sanatları bölümünde Master yaptı. Master eğitimi, moleküler gastronomiden, şampanya dünyasının inceliklerine, peynirden, lezzet algısına, gastronominin kültürel ve ekonomik etkilerinden, yemek ve restoran eleştirmenliğine kadar bir çok konuya hakim olmasını sağladı. Anadolu’da Şarabın yolculuğu konusunda master tezi yazmış olan Oğul Türkkan bugün hala birikimlerinin üzerine eklemeye devam ediyor.Viski dünyasına katkıları nedeniyle 2022 yılında İskoçya’da Oğul Türkkan “Keepers of the Quaich” , viski çanağı koruyuculuğu ünvanı ile onurlandırılmıştır. Aynı zamanda Oğul Türkkan Fransa Jurade de Saint-Emilion için Saint-Emilion şarap şövalyesi ünvanına da sahiptir.Özel merakı ve sevgisi nedeniyle Oğul Türkkan önce Londra’da, ardından Fransa’nın Normandiya bölgesinde peynir yapımı üzerine eğitimler aldı, stajlara katıldı. Şaraba ek olarak, bira ve viski ile peynir uyumu üzerine çalışmaları ve sunumları devam etmekte.Edindiği birikimleri de bir çok platformda eğitimler vererek, tadımlar düzenleyerek, danışmanlık yaparak, son dönemde Oksijen gibi gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yaparak, profesyoneller ve konunun meraklıları ile paylaşıyor. Yeme & İçme konularındaki faaliyetlerinden dolayı Fransa ve Şili devletleri tarafından madalya ile ödüllendirilen Oğul Türkkan, insanlara hayatta keyif aldığı şeyleri anlatıp onların gözünde bir merak pırıltısı uyandırmaktan mutluluk duyduğunun altını çiziyor.

EĞİTİMİN TÜRÜ Yüz Yüze Seminer

TARİH / SAAT 12 Mayıs 2023 / 19:30 - 21:30

EĞİTİMİN SÜRESİ 1 Gün / 2 Saat

EĞİTİMİN AMACI Genel Kültür

EĞİTİMİN İÇERİĞİ Gastronomi

EĞİTİMİN SONUNDA KAZANILACAK YETENEKLER Bu atölyede yiyecek ve içecek ile ilgili hikayeler anlatarak, sorular sorarak katılımcılara kendi ağızlarını keşfetmeyi sağlıyoruz. Günün sonunda bazı yiyen ve içecekleri eden daha çok sevdiğimizi anlıyoruz. Lezzet algısının dinamiklerini çözüyoruz.

KATILIMCILARIN SAĞLAYACAĞI MATERYALLER

      

 

EĞİTİMCİNİN SAĞLAYACAĞI MATERYALLER Powerpoint Sunumu

KİMLER KATILABİLİR Her çeşit katılımcıya uygundur

KONTENJAN 50 Kişi

Eğitime en az 30 kişi, en fazla 50 kişi alınmaktadır.

Başvuru sayısının minimum kontenjandan az olması halinde eğitim gerçekleştirilmeyecektir. Bu durumda başvuru sahipleri bilgilendirilecektir.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page